Friday, May 11, 2012

Řízení v USA

Source: favim.com

Nejsem si jistá, jestli jsem to tady už zmiňovala, ale řízení si tady většinou užívám. Za volantem denně trávím minimálně dvě hodiny, občas i víc ... a kdyby mi před pár měsíci někdo řekl, že se budu prohánět po xproudých dálnicích jako v Need For Speed, tak mu asi neuvěřím =)

Pravidla řízení jsou tady vesměs stejný jako u nás, ale nějaký rozdíly se samozřejmě najdou ...

 • to nejdůležitější je, že se tady jezdí NORMÁLNĚ ... vpravo =D
 • není tady zákonná povinnost mít rozsvícený světla ... což v mým případě je jenom plus, protože moje děravá hlava je občas zapomene vypnout =)
 • semafory jsou umístěný až za křižovatkou ... takže pozor na to, že nemůžete zastavit normálně jako u nás pod semaforem, protože už byste se taky nemuseli rozjet =D
 • na semaforech svítí oranžová jenom před červenou ... další výhoda, protože když přijíždíte k semaforu, tak na 100% víte, že tam za chvíli skočí červená a měli byste se připravit zastavit
 • můžete odbočit doprava, i když je na semaforu červená ... neuvěřitelná výhoda =D ... ze začátku jsem z toho měla takovej divnej pocit, protože přece jenom jedete na červenou, ale je to super. Pokud v tom pruhu, kam se chystáte odbočit zrovna nic nejede, můžete prostě odbočit a v klidu pokračovat. Na některých křižovatkách jsou ale cedule, že doprava můžete odbočit jenom na zelenou. 
 • odbočovací pruhy uprostřed silnice ... je to spešl pruh, kterej je uprostřed cesty a můžete tam v klidu zpomalit a odbočit, kam potřebujete, aniž byste brzdili ostatní provoz
 • STOPky víceméně nahrazují naše dej-přednost-v-jízdě trojúhelníky ... na většině křižovatek bez semaforu najde místo trojúhelníku stopku. Časté jsou taky křižovatky, kde je stopka ve všech směrech a auta mají přednost podle toho, kdo přijel dřív (nebo standardně přednost zprava, pokud přijely auta zároveň)
 • školní autobusy ... jsou kapitola sama pro sebe. Pozor na to, že když bus nabírá/vypouští dětičky, tak vystrčí stopku a auta musí zastavit v osobu směrech a počkat. Já to bohužel zjistila z praxe, ehm ... za doprovodu zuřivýho troubení autobusu, kolem kterýho jsem projížděla.
 • úseky kolem škol, kde se musí zpomalit ... nemilé (pro mě jako věčně spěchajícího řidiče), ale bohužel docela časté. Je to vymezeno na určitý hodiny, většinou ráno a odpoledne, zpomalení je nejčastěji na 20 mph
To je asi tak vše, co teď dokážu vyplodit ... pravidla se každopádně liší stát od státu, takže to berte spíše jako takový info =)

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že to tady mají o moc líp značený než u nás. Né, že bych se nikdy neztratila =D Hlavně v těch velkých městech je to občas docela prča, protože je tam spousta jednosměrek a to potom začíná sranda, když se nestihne včas odbočit =)
Nějak si nemůžu vzpomenout, jak je to u nás na křižovatkách, ale tady jsou pruhy označený šipkou na zemi, šipkou nad zemí  a ještě těsně před křižovatkou je další cedule s krásnýma šipkama, abyste věděli, kam se máte zařadit. 
Na křižovatkách najdete cedule s názvy okolních ulic.
Sjezdy a nájezdy na dálnice jsou krásně a jednoduše značený a postavený. Před opravdovým sjezdem je často jedna i více cedulí s označením, za jak daleko se danej sjezd nachází, takže víte, že kupříkladu za jednu míli budete odbočovat doprava ...
Prostě celkově, když se řítím na dálnici, kde je několik pruhů, několikanásobný sjezdy po pravý i levý straně, tak jsem sice zpocená, ale ve většině případů sjedu dobře, právě díky jednoduchýmu značení =)

Málem bych zapomněla na dodržování rychlosti =D Povím vám jeden příběh ... Jedu si tak tady u nás v prdelákově 35mph přesně, jak mi řekla cedule, a ve druhým pruhu si mě v klídečku předjíždí policejní auto. Ne, nebliká. Ne, nehouká. Ne, nespěchá zatknout padoucha ani sundat kočku ze stromu. Prostě projíždí kolem a nedodržuje rychlost. =D To už mi nedalo a zeptala jsem se HD, jak je to možný. Protože já když jedu KDEKOLIV dodrženou rychlostí, tak obvykle brzdím provoz =D Bylo mi odpovězeno, že když auta jezdou tak 5mph víc než je dovoleno, tak to většinou nikdo neřeší ... =D Takže asi tak. Nicméně pokuty za rychlou jízdu jsem si povinná platit sama ... =D

Pro představu, jak to tady vypadá přidávám pár fotek =)

automat ... poprvé jsem ho řídila až tady a nemůžu si to vynachválit =) 

křižovatka u nás ve Franlinu myslím ... a semafory visící na kabelech =)

označení pruhů nad silnicí a semafory za křižovatkou 

cedule s označením pruhů před křižovatkou


jedna mastná pokutička 
a nakonec jeden chtípek =D ... source- favim.com

2 comments:

 1. na to jak jednoduše si to popsala, sem z obrázků nepochopila nic :D zvlášť ten automat:D

  ReplyDelete
 2. Řídilo se mi v CAN taky super. Možná ze začátku ty semafory za křižovatkou mi nevyhovovaly.

  ReplyDelete