Thursday, September 13, 2012

Půl roku v Americe =)

Source: google
Ač je to skoro k neuvěření, je tomu už půl roku, co můj zadek nasednul do velkýho letadla a přeletěl kus světa. Je tomu už půl roku, co žiju samostatně v cizí zemi a jsem denodenně obklopená angličtinou (a dětma). Zažila jsem si tady chvilky radosti, který mě doháněly až k slzám, chvíle, který mi nikdo nevezme. A když bych tak měla ty uplynulý měsíce nějak zhodnotit, lze to jenom pozitivně =)
Polovina už je snědena ... nebo že by čtvrtina?

Život jako au pair v Americe mi dal hodně. I když pro mě, jakožto osobu, která z rodinnýho hnízda vylítla už dávno, to nebyla zase tak kolosální změna jako pro někoho, kdo v 19ti odmaturuje, sbalí si pár švestek a odjede daleko do světa. Upřímně, holky (a kluky), co to takhle brzo provedou obdivuju a chválím, protože jim to dá do života rozhled, zkušenosti a domů se pravděpodobně vrátí úplně jinej, dospělej človek =)
Co se mojí osoby týče tak zlepšení vídím samozřejmě v angličtině. Profík se tady ze mně za půl roku samosebou nestal a stejně se mě všude ptaj, odkaď mám ten akcent, ale snažím se na tom pracovat =) Nebo to aspoň říkám =D Jsem vděčná starším dětem, se kterýma si vzájemně vypomáháme =) Oni mě naučily spoustu anglickej slovíček. Česky umí říct jenom samý "lepší" slova, aneb velký dík patří google překladači ...
Dneska se mě Liam zeptal, jestli dokážu přečíst ten název videa na youtube - bylo to napsaný azbukou!! A nějakej ten den nazpět se HD ptal, jestli v ČR taky ženský rády nakupujou. No tak néé asi, v ČéEr žijeme v jeskyních, doruzumíváme se skřeky a nosíme kožešiny ovázaný jeleníma šlachama. Ach jo. Ale co s tím člověk nadělá? Nejsem zrovna velkej patriot (a asi nikdy nebudu) a nejsem si jistá, jakej obrázek jim tady o naší matičce zemi kreslím, ale zase tak strašný to snad není =) Všude říkám, že Praha je krásná, tak aspoň něco ... a ano, Praha mi chybí moc. Procházky v centru, tramvaje, labutě na Vltavě, mírák, ípák, kýčovitej pohled z Petřína a další a další


Všechno samozřejmě není jenom růžový a dokonalý. Amerika není dokonalá. Ale kdyby se mě někdo zeptal, jestli bych tady dokázala žít i v budoucnu, tak ano, dokázala. Mile ráda. Další otázka je logicky "A proč? Co tě tady tak fascinuje?"
V prvé řadě to je nespočet míst, kde se dá cestovat, věci, který člověk v žádným jiným koutě světa neuvidí. Další obrovský yes jsou pro mě možnosti, co všechno může člověk sehnat v obchodech. Oblečení je jenom špička ledovce. Mě osobně neskutečně fascinujou maličkosti (i veličkosti), který se dají pořídit třeba do bytu, a pod. Podlehnout je neuvěřitelně jednoduchý. A já si v obchodech musím přehrávat videopásku s tím, jak bych ty věci potom dostávala zpátky přes oceán.
S tím je spojenej i jejich styl amerických baráků, bytů a pod. Ať jsou postavený třeba z papírů, je mě to fuk, ale estetickej vzhled i obyčejnýho levnýho šuntskýho baráku tady se mě prostě líbí stokrát víc, než náš českej hit "moderní novostaveb". Miluju americký sloupový verandy s houpacíma křeslama, americký poštovní schránky, bílý plotky, červený stodoly, všudepřítomný americký vlajky ...
source: google

source: google
source: google
Miluju jejich možnost výběru značky na autě. Zelený auto s poznávací značkou "Mojito"? No problem.
source: google
Miluju to, že člověk může přijít do toho nezapadlejšího obchodu a stejně může platit kartou (pozor ale na starý kina! =D )

Miluju jejich retro cedule s nabídkou jídla/akce/Boha/apod
source: google
Miluju jejich koblihy, tisíce příchutí jídla a pití ...
source: google
Miluju to, že když v knížce čtu o tom, že někdo jedl jahodovej Pop-Tarts, vím, jak to vypadá a chutná.
Miluju, že můžu jít do obchodu třeba v tričku naruby a lidem je to fuk.
Miluju, že jsou na mě lidi v obchodech milý a usmívaj se.
Miluju to, že když chci poslat dopis, nemusím chodit na poštu, ale stačí strčit psaní do naší poštovní schránky.
Miluju to, se mě neznámý lidi ptaj, kde jsem koupila tu krásnou šálu/boty/outfit, já jim odpovím, že je to z Evropy a připadám si děsně cooool =D

Miluju, že si teď musíte myslet, že mám úplně vymytej mozek =D Ne, nemám. Vím, že tohle můžeme najít i jinde než jen v Americe. Jak jsem řekla, nemyslím si, že je Amerika dokonalá a Američani nejchytřejší, nejkrásnější a nejdokonalejší. Je tady spousta lidí, co se s váma bude soudit i kvůli nejprostější kravině, jsou tady lidi, kteří vám budou tvrdit, že Amerika je nejlepší země na světě a přitom sami ze světa neviděli nic než jejich rodnej stát. A je tady totiž taky spousta věcí, který mně pijou krev.

Vadí mě daně neuvedený v ceně v obchodech. Nikdy nevím, kolik budu u pokladny platit ... a proč tomu tak je se mi nepokoušejte vysvětlit. Přijde mě to prostě zbytečný a pro pohodlný amíky naprosto nepochopitelný. Tečka.

Rozum mi nebere jejich mezery u záchodovejch dveří. Někdy je mezi dveřma a "zdí" taková mezera, že tam člověk může prostrčit celej prst. Šetří na materiálu nebo co?

Nemám ráda jejich drobný peníze. Je jich strašně moc, jsou těžký a já už mám doma bokem tolik pencí, že si tím asi vydláždím podlahu. Spaste nás před těma lidma, co chtěj zavést kovový dolary!

Nesnáším americký Fahrenheity, Míle, Libry, Galony, Palce a další nesmysly a výmysly.
source: google
Řekla jsem, že bych si dokázala představit tady žít, nicméně v plánu to nemám, takže tak =) Amerika je země extrémů. Extrémních patriotů, extrémních rozměrů, extrémních porcí jídla, extrémních úsměvů, extrémní pohodlnosti, extrémní blbosti, extrémních emocí a hlavně extrémní svobody.
Já ten život tady nemůžu úplně nestranně posoudit, protože se nemusím starat o to, jestli budu mít co jíst a kde složit hlavu. Nežiju tady na vlastní pěst, a to je sakra velkej rozdíl.

2 comments:

  1. Ahojky Mony, utíká to utíká, chodím na tvůj blog pravidelně a říkám si, byla by si dobrá spisovatelka. Krásně se všechno čte. Jen tak dál.Fotky jsou úchvatné, tak se taky aspoň někam "podívám". Taky si myslím, že to tam není tak špatné, jak se říká jednou nahoře a jednou dole. Tak ať se daří. Jsem podruhé babičkou holčičky Elišky.Tak papa Kalinka

    ReplyDelete
  2. Ahoj, měla bych pár otázek, jestli budeš mít chvilku, mohla by ses mi ozvat? Chtěla bych taky vyjet do USA, ale ... nějak pořád nevím. (megy.misa@seznam.cz)

    ReplyDelete