Wednesday, October 31, 2012

San Francisco


If you're going to Saaaaan Fraaaaancisco ... be sure to wear some floooowers in your hair =)))
Konec dovolené nám už dýchal na záda a nás čekal den v prosluněném San Franciscu.
Když jsme se v pátek ráno (po půlnoci) vyskočily z auta v kraťáskách a tílečkách, málem jsme umrzly. Naštěstí se počasí kolem poledne umoudřilo a my si tak mohly užít překrásnej den v San Franciscu.
Původně jsme chtěly jít na prohlídku Alcatrazu v noci, jenomže jsme se rozhodly pozdě a lísky už byly vyprodaný (tady pozdě znamená tak týden před tím, než jsme odjely na dovolenou). Takže kdo plánuje Alcatraz, kupujte lístky co nejdříve to jde. A ještě jedna rada ... lístky na Alcatraz kupujte JEDINĚ u společnosti "Alcatraz Cruises" Jsou totiž jediní, kteří mají povolení na ostrov jet. Ostatní prodejci pouze přeprodávají jejich lístky. A samozřejmě dráž. My už jsme téměř koupily lístky normálně u AC, ale chtěly jsme jít na Alcatraz brzo ráno a mít tak spoustu času na prohlídku města. A nakonec jsme našly lístky na jiných webovkách, který nabízely dřívější časy. Člověk musí zvolit více než jednu časovou možnost, a co jsme taky nevěděly bylo, že tam vůbec neuvedly, že ty ranní tour už jsou obsazený. Takže nám automaticky přiklepli ten další čas, což bylo nějakých 11:30. No ty kráso. Takže nejen, že jsme zaplatily více peněz úplně zbytečně nějakým bastardům, který mají dobrej byznys z lidí, co nemaj čas kontrolovat všechno na internetu,  ale navíc jsme tu tour měly ještě později než u té původní společnosti ...
Rozhodly jsme se, že teda zaparkujem auto a v klidu si nějak projdeme po Fisherman's Wharf. Ha. Zní to jednoduše, ALE kdo někdy řídil a snažil se zaparkovat v San Franciscu ví, že se to jednoduše řekne, ale sakra těžko provádí. Vzpomínám si, jak jsem psala, že jsem se pořádně zapotila při mé první jízdě do Cincinnati =D =D Há há ha. V SF taxikáři jezdí s rukou permanentně na klaksonu, no moje nervy. Člověk jenom zaváhá na křižovatce (jakože "Mám odbočit doprava, kde je pravděpodobnost zaparkování 4% nebo doleva, kde jsou to 3%?) a už to na vás troubí ze předu i zezadu! Do toho ty kopce, všude samá jednosměrka nebo zákaz odbočení kam zrovna potřebujeme (naše GPS měla asi nějakej postalkoholickej stav či co). Takže nakonec jsme to vzdaly a zaparkovaly v nějakých garážích poblíž pobřeží. A ta naše procházka se nakonec proměnila na skoro běh nejkratší cestou směr Pier 33, abychom se vůbec stihly včas nalodit. Tak tak jsme to stihly a za pár minut jsme už sestupovaly na vězeňskou půdu.

I když svítilo sluníčko a sem tam kvetly květiny, ponurost to z ostrova nevymazalo. Pomalou procházkou jsme se dostaly až k celám. Tady každej obdrží sluchátka s přehrávačem, a může se pustit na "vlastní" ,ničím nerušenou prohlídku míst, kde člověka mrazí v zádech. Mě osobně se ta "Audio Tour" líbila hodně. Nerozuměla jsem 100%, ale pochopila jsem o čem je řeč. Namluvili to a "provádí" vás bývalí vězni nebo dozorci. A není to jenom stereotypní vyprávění ... takže například, když procházíte jídelnou, v pozadí nahrávky slyšíte cinkat talíře a příbory, když je řeč o pokusu o útěk, slyšíte boj, střelbu, křik ... prostě se cítíte vtažení do děje =) Naše dvě holky si po pár minutách sundaly sluchátka a šly si "vlastní cestou". Jakože to celý jenom proletěly s foťákem, vyfotily něco, co vlastně ani nevěděly co je, vynechaly důležitý místa a opustily prostor cel. Takže jako .. ztratily jsme čas, hledáním se, protože ty dvě něvědely kde co je samozřejmě ... jako je to každýho věc, ale já tam nejela jenom abych potom mohla říct, že jsem tam byla ...
slavní "obyvatelé" Alcatrazu

Blok D ... místo pro speiální "kousky" 


falešná figurína vězně a šachta, do které se před útěkem prodlabal lžičkou


výhled na kopcovité San Francisco


Na ostrově jsme strávily docela dost času a řádně nám vyhladovělo. Vydaly jsme se teda po pobřeží a snažily se najít místo, kde při čekání na jídlo nestrávíme mládí. Prošly jsme si Pier 39, kde to je naprosto boží ... chvilku jsme koukaly na lachtany, ale páchly tak neskutečně, že jsme utekly pryč. Nakonec jsme padly únavou v Johnny Rocket's, kde jsem byla poprvý a prostě si to tam zamilovala. Retro fástfuuud/bistro, červený vinylový sedačky, výýborný (absolutně nezdravý) jídlo =)))))

Nacpaný k prasknutí jsme se dovalily pod kopec u Lombard Street a s velkým funěním jsme jej nakonec zvládly vyšplhat. A stálo nám to za to =)

Sluníčko se pomalu chystalo k západu a my zamířily ke Golden Gate Bridge. Projely jsme se po mostě, málem se popraly o parkovací místo u vyhlídky a kochaly se západem slunce =)


Večer jsme trávily v Chinatown, kde já mít místo v kufru (teda tašce), tak tam utratím majlant. A taky jsem přesvědčená, že jsem v downtownu viděla Justina Biebera jak nasedal do auta =D Takový moulovitej sestřih totiž nosí stoprocentně jenom on! No fakt! =D
Najít v centru v pátek večer místo k parkování (kde by se neplatilo desítky dolarů za noc), to byl nadlidskej výkon. Řídila jsem a myslím, že nic horšího mě už snad potkat nemůže. Hlavně, když jsme našly malinkatý místečko jako podélný parkování u cestty, kde na mě křičel jeden přes druhýho, jak mám stočit volant, že mám jet k tomu stříbrnýmu autu (který bylo zelený). No měla jsem nervy úplně v kýblu. A hlavně další den ráno jsme musely všechny věci z hotelu táhnout v rukách k autu a potom xminut kroužit/bloudit kolem hotelu, když jsme čekaly na zbylý holky a nemohly zaparkovat před hotelem ...
Do San Francisca bych jela znovu třeba tisíckrát, protože to město má tak neskutečný kouzlo ... ale autem ani za zlatý prase!
Zbytek fotek v GALERII


5 comments:

 1. Fakt moc závidím, i paměť :D psát to takhle dodatečně, vůbec si nejsem jistá, zda bych to nesplácala všechno dohromady :D ... jak to tam teď vůbec je, když je ten hurikán Sally? (nebo jak se jmenuje)

  ReplyDelete
 2. Fotky s dovoléné máš moc povedené, dobře se na to kouká a taky čte :D Ty do ameriky prostě patříš :-)

  ReplyDelete
 3. máš krásný blog !!!
  fotky se mi strašně moc líbí! SF je jak sen ))

  ReplyDelete
 4. Všem moc děkuju, strašně to potěší =) Trvalo mě to než jsem to sepsala, protože jsem to chtěla hezky rozdělit a nesmolit to do jednoho dlouhatánskýho článku =) Jenomže mi to všechno trvá než to dám do kupy. A jelikož to byl jeden velikej zážitek, tak se to nezapomíná a jsem si jistá, že na to budu pamatovat ještě hodně dlouho! A některý drobnosti, který zapomenu si třeba počtu později tady z těch zápisků =)

  ReplyDelete
 5. Ja som au pair v San Franciscu nejaky ten mesiac a vystihla si nas zivot uplne presne :) Do centra sa autom nejazdi, slnko neznamena ze je teplo a Johny Rocket je proste najlepsia zastavka po prechadzke po "pieroch" a San Francisco ma to najlepsie kuzlo na svete :)

  ReplyDelete