Friday, March 13, 2015

DEAR LONDON, ...


je tomu už spousta let od chvíle, kdy jsme se poprvé setkali. Jsem si jistá, že v tom předvánočním davu turistů si nemohl mít šanci mě ani registrovat. Já tě mám ale zcela naopak v živé paměti, jakoby to bylo včera. Byl si totiž tak trochu odrazovým můstkem na mojí cestě svetěm. První velké ach a och. A já bych se teď ráda podělila s tím, čím jsi mne, Londýne, okouzlil ...
Je toho vlastně docela dost, takže se budu snažit krotit v rozvášňování. Za těch pětadvacet let se už znám a v leckterých věcech jsem velice nenáročná. Jako třeba to, že okouzlit mě dokáže i taková zcela obyčejná pětí minutová procházka od domu do Tesca. Stačí mě trocha sluníčka, nějaký to ptactvo jako hudební pozadí, pár krásných baráčků a hned mám na tváři výraz shopaholika, co objevil online nakupování.

Tak si potom zkuste představit, jak to vypadá, když se ocitnu na místech jako Camden Town nebo Notting Hill.
Ulice lemovaný překrásnýma viktoriánskýma domečkama, dveře jak z pohádkové chaloupky, zdobená okna či syrová cihlová fasáda ...

CAMDEN TOWN je jedno z mých nejoblíbenějších míst v Londýně. I když je většinou totálně zalidněno turisty a méně či více šílenými idndividui, včetně mě samotné =)
Je to místo, kde může člověk nakoupit čarovné, nevšední a bizardní věci. Od překrásných vintage hadříků po temné gothické oblečky.CYBERDOG - projdete obrovskými dřevěnými vraty a ocitnete se v úplně jiném světě, kde vám vypadnou nejen oči, ale i uši


V labyrintu jménem Camden Market, který původně sloužil jako koňské stáje, se můžete ztratit a bloudit hodně dlouho. Váš nos se zaplní vůní činských jídel smíšenou s pálenýma vonnýma tyčinkama.
Yumchaa ... moje oblíbená "čajovna" v Camdenu =) tohle jsou fotky během týdne, brzo ráno. Normálně se tady bojuje o místo k sednutí

Pokud nejste připraveni prodírat se davem, navštivte Camden Town během pracovniho týdne.
Jestliže je ale víkend vaše jediná příležitost a rádi byste si udělali procházku, kde máte kolem sebe víc než 15centimetrů osobního prostoru, vydejte se na západ podél Regent's Canal, který protéká Camdenem. Kanál se táhne skrze Londýnskou zoo a zcela zdarma budete mít výhled na jeden či více výběhů. Jako bonus k tomu vůni opičích výkalů, ano, také zcela zdarma =)Na severu budete mít Primrose Hill, v teplejších měsících ideální místo na piknik a překrásný výhled na Londýn. Na jihu pak Regent's Park, s překrásnýma zahradama a jezírkem, kde si můžete pronajmout loďky či šlapadlo.

Pokud budete pokračovat dále podél kanálu dojdete do oblasti přezdívané Little Venice. Po celém kanálu jsou zakotvené či plouvou loďky i boathousy.

NOTTING HILL je pro mě tak trochu srdcovka. Děti mají školu hned vedle slavné Portobello Road, a tak jsem tam během teplého podzimu probloumávala ulice.


Můžete nakouknout do spousty maličkých originálních obchůdku, pokoupit všechny méně či více kýčovité I LOVE LONDON suvenýry nebo si skočit za Jamie Oliverem na lekce vaření.


modré dveře z filmu Notting Hill =) bydlel tady Hugh Grant (obrázek dole)


No a pak tady máme BRICK LANE. Je to taková obdoba Camden Town, mínus ty hory turistů, plus hromada hipsterů. V neděle tady najdete trhy, a s těmi přichází i davy lidí. Najdete tu jídla ze všech koutků světa, lokální umělce prodávající své nevšední a překrásné výtvory, nespočet asijských ebay-nákupčích snažících se prodat vám cinkrlátka za dvoj i trojnásobnou cenu (někdy ale opravdu krásných). A pak vintage obchody. Opravdové retro sekáče, kde se dají najít šílenosti z dob ledových, ale i překrásné skvosty za pár liber.


 Brick Lane se táhne na východě Londýna a najdete ji, pokud půjdete po vůni kari. Jeden vedle druhého ji jako vojáci stráží indické restaurace a skrz naskrz ji lemují překrásné nástěnné malby a graffiti. Pokud se zde ocitnete v ranních hodinách a nevadí vám výstát si frontu, jděte se nasnídat do Cereal Killer Cafe, kde máte na výběr ze 120 druhů cereálií, 30 variací mléka a 20ti různých polev či posypků. A pokud vás přepadne chuť na snídani třeba v 9 večer, tak žádný strach, mají otevřeno až do 10 hodin večer, a to každý den =)

Tato tři místa jsou si v určitých směrech podobné, ale přece se spoustou detailů liší. Mě jsou k srdci nejblíž, protože veřejně přiznávám, že za aá) bych tam pokoupila půlku obchodů, za bé) miluju hipster/indie/boho styl a hudbu.
Londýn má ale spoustu tváří, a pro každého je to něco jiného. Já jsem na podzim často objevovala místa, kde třeba ani rodilí Londýňané svou svou nóbl nožkou nikdy nezavítali, a k Buckinhamskému Paláci jsem poprvé šla podívat až po šesti měsících. Neříkala jsem už, že dělám spoustu věcí naopak?

Kdybyste mě o půlnoci vzbudili a zeptali se, co se mi na Londýně nejvíc líbí, tak Vám bez váhání odpovím, že je to architektura. Pak by to byla ta odvážnost (či nezájem) lidí, kde potkáte na ulici slečnu s hlavou plnou natáček a nikoho to nepobuřuje, nikdo to neřeší.
Po setmění se Lodýn mění v něco zcela jiného. Někdo by to nazval párty městem, někdo zase nebezpečnou dírou. Záleží, v které části se zrovna člověk ocitne. A je pravda, že na některých místech se člověk necítí bezpečně ani ve dne, natož pak za tmy.

Londýn je místo kouzelné a chápu, co sem tolik lidí přitahuje. Nicméně jsem měla tu možnost a viděla místa i za londýnkými hranicemi. A mám takový pocit, že zůstávát v UK na delší dobu, tak Londýn to nebude ... je zde příliš mnoho příliš.

Je tomu pár dní, co jsem si koupila obrovskou krosnu a začala pomalu třídit oblečení. Protože je čas říct Londýnu sbohem. Nebo spíše nasheldanou. Použila bych k tomu část výroku Jeremyho Clarksona (moderátor TOP GEAR) Pokud mě nesežere smečkach divokých vlků, tak mě v Londýně znovu uvidíte =)

3 comments:

  1. Jé, vracíš se do USA? :-) Jinak nádherné fotky. Jednou bych se do Londýna chtěla podívat :-)

    ReplyDelete
  2. Petra L.: dekuji a ano, jsem ted momentalne v USA =) Londyn je z CR kousicek a urcite stoji za navstevu ;)
    tereza pavlu; moc dekujiii =)

    ReplyDelete