Tuesday, May 26, 2015

PO STOPÁCH HARRYHO POTTERA


Je nejvyšší čas vyjít s pravdou ven. Jsem Pottrofil. Tak. Veřejně to beze studu přiznávám. Od té doby, co jsem poprvé jako malej špunt seděla přikovaná v sedadle našeho starýho maloměstskýho kina, zatímco Harry zjistil, že není "jen Harry". Pak jsem propadla knížkám. Později další díly filmu. Filmy v angličtině. Poté knížky v angličtině.
Jelikož jsem nějakou dobu obývala Harryho rodnou domovinu a měla tu možnost navštívit místa spojená s tímto kouzelným světem, přináším rady, kam za Harry Pottrem nejen v Londýně ...
V Londýně je možnost zaplatit si různé průvodcovské "prohlídky", kde vám ukážou místa z natáčení HP. Pokud máte ale aspoň trochu orientační smysl (nebo Google/Apple maps), můžete si místa obejít sami, a zdarma.

Začněmě asi neznámějším místem, kterým je NÁSTUPIŠTĚ 9 3/4 na nádraží King's Cross, kde majitelé po premiéře filmu nechali postavit "napůl zmizelý" vozík ve zdi. V pracovní hodiny jsou u vozíku fotografové s pruhovanýma šálama. Není potřeba za fotku nic platit, pokud se necháte vyfotit třeba vašim kamarádem. Jejich fotky si samozřejmě můžete pořídit také (už za poplatek) ve vedlejším obchůdku, kde jsou mimo jiné k dostání kouzelné hůlky, hrníčky, jízdenky na Bradavický express a spousta dalších suvenýrů.


Hned vedle nádraží King's Cross je překrásný renesanční hotel ST PANCRASS, kde Ron s Harrym letěli Fordem Anglia, když se před nimi Nástupiště 9 3/4 ve druhém díle zavřelo.


Kousek od Trafalgar Square se nachází ulička GREAT SCOTLAND YARD která byla použita ve Fénixově Řádu (pátý díl) jako vstup na Ministerstvo Kouzel pro návštěvníky. Tvůrci se zde vrátili i v posledním díle, Relikvii Smrti, kdy hlavní trio omráčí pracovníky Ministerstva. (V uličce jsou natočené také scény z filmů Pokání a Skyfall =) )


Asi patnáct minut chůze odtud najdete Australské velvyslanectví (Australian High Commission na ulici Strand), které bylo ve filmech použito jako základ pro budovu GRINGOTOVIC BANKY zvenčí, ale i interiéry. Dovnitř se bohužel nedostanete, pokud tam tedy nemáte oficiálně sjednanou schůzku. 


Leadenhall market je narozdíl od většiny londýnských marketů otevřen převážně přes týden. Většina obchodů je tam ale stejně super nóbl s cenama, které vám protočí panenky (třeba kuličkové pero za 535 Liber). Je to díky lokalitě, market se totiž nachází v "City", což je bussines centrum Londýna. Nic to ale nemění na situaci, že architektura je nádherná, a pokud se budete motat v uličkách, můžete narazit na malý obchůdek s optikou, který sloužil jako vchod do DĚRAVÉHO KOTLE v prvním filmu.
Vedle stanice metra London Bridge je kouzelný Borough Market, který filmaři použili jako lokaci DĚRAVÉHO KOTLE ve třetím díle HP. Dříve zde sídlilo krásné květinářství, za mé návštěvy se na místě nacházel zavřený obchůdek s alkoholem.

MILLENIUM BRIDGE, kterýžto byl zničen při útoku Smrtijedů v šestém díle najdete v centru Londýna, kousíček od St. Paul's Cathedral. Doporučuju zajít do muzea Tate Modern (vstup je zdarma), kde vyjeďte úplně nahoru do kavárny, odkud budete mít překrásný výhled nejen na most, ale i na okolní centrum Londýna.


Popojeďme kousek od Londýna do města Oxford. Zde se natáčelo spousta scén HP, a já měla při mé návštěvě hroznou smůlu tu, že se mi nepodařilo dostat dovnitř ani jedné z nich. Nicméně, pokud budete mít tu možnost, zajděte si na prohlídku Christ Church College, kde najdete VELKOU SÍŇ a také bradavické schodiště. V Bodleian Library se natáčely scény z OŠETŘOVNY a poté se zde tančilo před BÁLEM v Ohnivém poháru. Křížové chodby v New College můžete shlédnout v díle čtvrtém.


Dále na západ leží město Gloucester a místní katedrála, jejíž velkolopé křížové chodby můžete vidět v několika dílech HP. Více fotek katerdrály tadyyy.Na jihu Anglie leží překrásný kus přírody jménem Seven Sisters, pobřeží lemované křídovými útesy. A místo, kde se odehrávalo MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FAMFRPÁLU. Více fotek odtud zde.

Kousíček od Londýna ale existuje místo, kde se můžete projít opravdovou Příčnou Ulicí, kde si dáte Máslový ležák, kde se můžete prolotět na koštěti či ve Fordu Anglia.
Řeč je samozřejmě o Warner Bros studiích, kde se Harry Potter natáčel, kde veškeré kostými či rekvizity byly opravdu použity při natáčení, a kde kouzla opravdu existují.Vstupné není úplně nejlevněší, ale za ten zážitek to určitě stojí. Cena záleží na tom, kdy se do studií vydáte, většinou se pohybuje okolo 30 Liber.

Já se s kamarádkou snažila vybrat čas, kdy bude ve studiích co nejmenší dav lidí, a tak jsme se na prohlídku vydaly v neděli večer. Studia jsou otevřená až do 10pm, a my tam strávily tři hodiny.
Pokud ale chcete mít dostatek času číst a koukat na videa, naplánujte si více času.Doporučuju dostat se do studií za denního světla, protože osvětlení exteriérů je hrozný a fotky budou mnohme hezčí ve dne.
Na druhou stranu, co se interiérů týče, tak pokud zůstanete do pozdních hodin, budete mít možnost fotit fotky bez toho, aniž by v povzdálí rušil dav cizích lidí.

A protože dnes těch fotek bylo opravdu jen pár, jako bonus přidávám fotku Tardis, jenž můžete najít u stanice metra Earl's Court =)


PS: do Warner Bros studií vřele doporučuji vzít hůlku nebo kostým ;) Vaše návštěva bude ještě o stupeň zábavnější!

10 comments:

 1. Super fotky! Díky za inspiraci...chystám se tam v létě, máme objednaný přímo zájezd na HP, takže to bude trochu víc skupinové než individuální, ale snad si to taky tak užiju :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji =) A nemusíš se vůbec bát, nezáleží jestli jde člověk ve skupině či sám, vždycky je to zážitek =)

   Delete
 2. Ty šaty jsou super! To sis tam půjčila, nebo jsi tak přišla? :D Rozhodně se tam chci taky podívat. Snad o prázdninách našetřím dost peněz a vyrazím. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. =) Šaty jsou moje, děkujuu. Nějak neplánovaně se stalo, že jsem s tou smrtijedskou hůlkou vypadala jak jedna nejmenovaná zlá pani =D Držím palce, ať ta návštěva vyjde ;) Teďkom nově otevřeli Nástupiště 9 3/4, který jsem já těšně nestihla.

   Delete
 3. Zdravím Moniko, napíšeš ještě nějaký update? Tvůj blog jsem přečetla celý včera v noci a jsi mi teď velkou inspirací, protože o au pair v USA momentálně uvažuju. Opravdu doufám, že se máš dobře, a přeju ti jen to nejlepší :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ughhh shame on me ... update sepisuju, ale je těžko sepisovat dohromady tolik věcí. Nicméně bude článek o tom, jaký je život na Floridě =) Au pair nesedne každému, ale záleží co od tohoto programu člověk očekává a jak se k tomu postaví. Stejně to ale doporučuju všem, protože ať už se z toho vyvine pozitivní či negativní zkušenost, je to zkušenost =) Upřímně jsem se ještě nebavila s někým, kdo by mi řekl, že by toho rozhodnutí litoval. Zato jsem se setkala s tím, že člověk litoval, že to nezkusil a bylo pozdě ... takže hurá do toho =) =) =) Jinak se mám hezky, moc děkuju!

   Delete
 4. Jo, já po komnetu na insta běžela, že když slečna píše koment,že je třeba nový článek a nic:-(

  ReplyDelete
 5. Skvělý článek! :) A úžasné fotky :( Mohla bych se zeptat, jaký máš foťák? :)

  ReplyDelete